Työttömien Keskusjärjestön työryhmät 2018-2020

Hallitus nimesi työryhmät ja valiokunnat

Keskusjärjestön uusi hallitus piti järjestäytymiskokouksen 25.4. Keskusjärjestön varapuheenjohtajaksi valittiin Anne Tyni (Turun Seudun TST ry). Lämpimät onnittelut Annelle! Tulemme esittelemään uusia luottamushenkilöitä tulevissa jäsenkirjeissä.

Työvaliokuntaan valittiin Pia Berg (Helsingin Työkanava HeTy ry), Ritva Kurkinen (Juuan Työttömät ry), Jari Pesonen (Suonenjoen TehdäänItse ry), Aija Autio (Ylivieskan Työttömien Yhdistys ry) ja Irma Hirsjärvi (Työttömien Keskusjärjestö ry:n puheenjohtaja). Sihteerinä toimii Jukka Haapakoski (Työttömien Keskusjärjestö ry:n toiminnanjohtaja).

Edunvalvontavaliokuntaan valittiin puheenjohtajaksi Timo Mykrä (Imatran Työttömät ry) ja jäseniksi Anton Meriläinen (Kokkolan Työttömät ry), Ilkka Salonen (Helsingin Työkanava HeTy ry), Sirpa Martins (Suolahden Työttömät ry), Anne Tyni (Turun Seudun TST ry), Arto Valo (Ivalon Seudun Työttömät ry), Eija Tuohimaa (Jyvässeudun työllistämisyhdistys – JST ry) ja Irma Hirsjärvi (Työttömien Keskusjärjestö ry:n puheenjohtaja). Sihteerinä toimii Jukka Haapakoski (Työttömien Keskusjärjestö ry:n toiminnanjohtaja).

Strategiavaliokuntaan valittiin puheenjohtajaksi Markku Laitinen (Työapu Lahty ry) ja jäseniksi Anton Meriläinen (Kokkolan Työttömät ry), Ilkka Salonen (Helsingin Työkanava HeTy ry), Eija Tuohimaa (Jyvässeudun työllistämisyhdistys ry), Pentti Kallio (Kaarinan Työttömät ry), Janne Lemettinen (Helsingin Työkanava HeTy ry), Irma Hirsjärvi (Työttömien Keskusjärjestö ry:n puheenjohtaja) sekä Leena Valkonen (Työttömien Keskusjärjestö ry:n viestinnän asiantuntija). Sihteerinä toimii Jukka Haapakoski (Työttömien Keskusjärjestö ry:n toiminnanjohtaja).

 

Muut työryhmät ja valiokunnat

Keskusjärjestön hallitus vahvisti seuraavat edustukset eri työryhmissä:

 

Kestävää kasvua ja työtä 2014–2020 -rakennerahasto-ohjelman arviointiryhmä, TEM

Varsinainen jäsen: Jukka Haapakoski (Työttömien Keskusjärjestö ry:n toiminnanjohtaja), varajäsen: Eija Tuohimaa (Jyvässeudun työllistämisyhdistys ry).

 

Kestävää kasvua ja työtä 2014–2020 -rakennerahasto-ohjelman viestintäverkosto, TEM

Varsinainen jäsen: Leena Valkonen (Työttömien Keskusjärjestö ry:n viestinnän asiantuntija), varajäsen: Juha Keränen (Työttömien Keskusjärjestö ry:n järjestösihteeri).

 

Euroopan Sosiaalirahasto: Heikossa työmarkkina-asemassa olevien työllistymisen edistäminen valtakunnallisen toimenpidekokonaisuuden strategisen ohjausryhmän asettaminen, 24.5.2016, TEM

Varsinainen jäsen: Jukka Haapakoski (Työttömien Keskusjärjestö ry:n toiminnanjohtaja), varajäsen: Eija Tuohimaa (Jyvässeudun työllistämisyhdistys ry).

 

Sokra, sosiaalisen edistämisen koordinaatio,THL

Varsinainen jäsen: Jukka Haapakoski (Työttömien Keskusjärjestö ry:n toiminnanjohtaja), varajäsen: Arto Valo (Ivalon Seudun Työttömät ry).

 

Social Innovations and Employment through Public Procurement(SIEPP)

Varsinainen jäsen: Jukka Haapakoski (Työttömien Keskusjärjestö ry:n toiminnanjohtaja), varajäsen: Timo Mykrä (Imatran Työttömät ry).

 

Osatyökykyisille Tie Työelämään – OTE-kärkihanke, työryhmän jäsen

Varsinainen jäsen: Eija Tuohimaa, varajäsen: Jukka Haapakoski (Työttömien Keskusjärjestö ry:n toiminnanjohtaja).

 

Varsinais-Suomen ELY-keskuksen ESR-projektin ohjausryhmä, Yläfemma

Varsinainen jäsen: Hannu Isotalo (Turun Seudun TST ry), varajäsen: Juha Keränen (Työttömien Keskusjärjestö ry:n järjestösihteeri).

 

Filha ry, ohjausryhmä, tupakasta vieroittaminen

Varsinainen jäsen: Juha Keränen (Työttömien Keskusjärjestö ry:n järjestösihteeri), varajäsen: Pia Berg (Helsingin Työkanava HeTy ry).

 

EAPN-FIN

Varsinainen jäsen: Leena Valkonen (Työttömien Keskusjärjestö ry:n viestinnän asiantuntija).

 

ViVa – Virtaviivaisuutta valtavirtaistamiseen.

Varsinainen jäsen: Katriina Lehtovaara (Terveydeksi-hankkeen hankepäällikkö), ei nimettyä varajäsentä.

 

Taitotuunaajat

Varsinainen jäsen: Katriina Lehtovaara (Terveydeksi-hankkeen hankepäällikkö), varajäsen Ulla-Maija Kopra (Terveydeksi-hankkeen terveyspalveluohjaaja).

 

Sosiaalinen osallisuus ja työ- ja toimintakyvyn muutos (Solmu) – koordinaatiohanke 2014-2020

Varsinainen jäsen: Katriina Lehtovaara (Terveydeksi-hankkeen hankepäällikkö), varajäsen: Taina Ben Daoud (Näre ry).